Navštívte spolu s nami smaragdový ostrov – večne zelené Írsko, ktoré práve tento týždeň (17. marca) oslavuje svoj najväčší sviatok – Deň svätého Patrika.

Svätý Patrik bol mních a misionár, ktorému sa pripisuje kľúčová úloha v šírení kresťanstva v Írsku a dodnes je jeho patrónom. Žil v 5. storočí a jeho život je opradený mnohými legendami.  Podľa jednej z nich napríklad vyhnal z Írska všetky hady (hady však v Írsku nikdy nežili). Iná legenda hovorí, že používal ďatelinový trojlístok ako symbol svätej trojice, aby pohanskí obyvatelia ostrova túto myšlienku ľahšie pochopili. Trojlístok (shamrock)  sa postupne stal  jedným z národných symbolov Írska.  So svätým Patrikom sa spája aj zelená farba, ktorá tiež patrí k symbolom krajiny, a počas osláv Dňa svätého Patrika je takpovediac povinnou výbavou mať oblečené niečo zelené.

Dátum tohto  sviatku 17. marec je údajne výročím Patrikovej smrti. Pôvodne náboženský sviatok má v súčasnosti viac svetský charakter v podobe festivalov, sprievodov a bujarých osláv, počas ktorých sa za tónov tradičnej írskej hudby vypijú tisíce litrov piva Guinness. Najväčšie oslavy (až päťdňové) sa pochopiteľne konajú v hlavnom meste Dublin, ale svoj vlastný festival alebo aspoň sprievod má takmer každé írske mesto.

Nič sa však nestane, ak už Patrikov sviatok tento rok nestihnete, pretože Írsko má čo ponúknuť  v každej ročnej dobe. Na svoje si tu prídete, ak ste milovníkmi drsnej a divokej prírody – vyberte sa trebárs na prechádzku po osemkilometrových útesoch Cliffs of Moher, ktoré sa týčia do výšky viac ako 200 metrov. Okrem nádherných výhľadov je to aj celkom adrenalínový zážitok – od búrlivých vôd Atlantiku pod vami vás nebude deliť žiadny plot!

Za návštevu stoja aj vrchy a jazerá národného parku Connemara a priam mystickou atmosférou dýchajú ostrovy Aran Islands pri západnom pobreží Írska.  Zachovali sa tu pozostatky niekoľkých monumentálnych prehistorických stavieb, o ktorých pôvode, účele či dátume vzniku vieme len veľmi málo. O  to magickejšie sa však budete cítiť, keď budete stáť uprostred ich hrubých kamenných múrov a pozerať sa na oceán s vedomím, že najbližšou pevninou smerom na západ je Amerika.

Nespočetné množstvo historických pamiatok sa však nachádza aj na „hlavnom“ ostrove Írska – nájdete tu megalitické hrobky (tzv. dolmeny), keltské pamiatky či stredoveké hrady a kostoly.  Z novodobejšej histórie zaujmú miesta pripomínajúce tvrdý a krvavý boj Írov za nezávislosť od Veľkej Británie. A keď niekde uprostred polí a pasienkov zbadáte ruiny domov, ktoré v 19. storočí opustili ich obyvatelia v dôsledku tzv. Veľkého hladomoru spôsobeného neúrodou zemiakov, takmer určite vás pri tomto pohľade zamrazí. Odhaduje sa, že v Írsku vtedy zomrelo okolo milión ľudí a ďalší jeden až dva milióny sa vysťahovali  predovšetkým do USA, Kanady a Austrálie.

Napriek tragickým historickým skúsenostiam sú však Íri považovaní za dobrosrdečných, priateľských a vždy pripravených na „craic“, čo je írske pomenovanie pre akýkoľvek druh zábavy.  Presvedčiť sa o tom môžete takmer v každom miestnom pube. Dávajte si však pri tom pozor na leprechaunov – írskych škriatkov, ktorí vraj ľuďom radi vyvádzajú rôzne zlomyseľnosti a kanadské žartíky.  Ak však leprechauna chytíte, údajne vám splní tri želania, prípadne prezradí, kde schováva svoje rozprávkové bohatstvo. A ak ho nechytíte, nájdete ho vraj aj s hrncom zlata na konci dúhy. Tak veľa šťastia!