Ak  snívate o návšteve Škótska, ale odrádzalo vás komplikované cestovanie, máme pre vás dobrú správu – letecká spoločnosť Ryanair obnovila priame lety z Bratislavy do Edinburgu s frekvenciou dvakrát týždenne (v letných mesiacoch dokonca trikrát). Vďaka tomu sa do Škótska dostanete za menej ako tri hodiny a plní síl sa môžete rovno pustiť do objavovania tejto čarovnej časti Britských ostrovov.

Malú ukážku z toho, čo všetko na vás v Škótsku čaká, nájdete v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=SXK-pRivCbI

Okrem množstva prírodných krás a historických pamiatok je Škótsko typické aj svojím jazykom – teda vlastne tromi jazykmi! Úradným jazykom je angličtina (Standard Scottish English), ale môžete tu počuť aj menšinové jazyky  škótčinu a škótsku gaelčinu.  Spočiatku sa vám síce môže zdať, že miestni obyvatelia hovoria nejakým tajným kódom, ktorý s angličtinou nemá nič spoločné, časom si ale na ich charakteristický prízvuk a výslovnosť určite zvyknete. Navyše, Škóti sú k cudzincom väčšinou veľmi priateľskí  a určite vám ochotne zopakujú alebo vysvetlia, ak niečomu nebudete rozumieť.  Aby ste však predsa len boli aspoň trochu pripravení, máme pre vás zopár slov, ktoré v učebniciach angličtiny zvyčajne nenájdete, v Škótsku však ako keby ste ich našli smiley

Škótska angličtina „Anglická“ angličtina
AYE YES
AULD OLD
BAIRN BABY, CHILD
BONNIE PRETTY, BEAUTIFUL
CEILIDH PARTY WITH MUSIC AND DANCING
DROUHTY THIRSTY
EEJIT IDIOT
HAVER TALK NONSENSE, TALK TOO MUCH
KEN KNOW, UNDERSTAND
LOCH LAKE
MESSAGES GROCERIES
WEE LITTLE

Takýchto rozdielov je samozrejme viac, ale ak vám takáto jazyková „exotika“ nestačí, vyberte sa na severozápad Škótska do oblasti Highlands alebo na ostrovy Hebridy, Orkneje či Shetlandy, kde niekoľko desiatok tisíc obyvateľov hovorí  škótskou gaelčinou, ktorá patrí do skupiny keltských jazykov. Predpoveď počasia (v Škótsku obzvlášť dôležitá informácia!) v nej znie takto:

https://www.youtube.com/watch?v=Lktt_DlpsJA

No a do tretice sa tu môžete stretnúť s tzv. škótčinou, ktorá je príbuzná angličtine, existujú však rozdielne názory na to, či ide o samostatný jazyk alebo len dialekt.

Škótsko dalo svetu aj mnohých majstrov slova – spisovateľov ako R.L. Stevenson (Ostrov pokladov, Dr. Jekyll a Mr. Hyde), A. C. Doyle (Sherlock Holmes), J.M. Barrie (Peter Pan), W. Scott (Ivanhoe, Rob Roy) či I. Welsh (Trainspotting).

Nechajte sa týmito informáciami inšpirovať a vyberte sa do Škótska zdokonaliť sa v jazyku aj vy – radi vám pomôžeme s výberom najvhodnejšej školy, zabezpečením ubytovania a stravy či kúpou letenky.