Zoznámte sa s Cyprom  – slnečným stredomorským ostrovom, ktorý je obľúbenou destináciou nielen pre dovolenkárov, ale aj pre záujemcov o štúdium angličtiny.

Trošku geografie

Cyprus  je  po Sicílii a Sardínii tretím najväčším a zároveň najvýchodnejším ostrovom Stredozemného mora ležiacim južne od pobrežia Turecka. Hlavným mestom ostrova je Nikózia, ktorá je v súčasnosti jedinou metropolou na svete rozdelenou na dve časti – grécku a tureckú.  Málo známym faktom je, že vo vnútrozemí ostrova sa nachádzajú dva horské masívy, ktoré dokonca ponúkajú vhodné podmienky na lyžovanie.  Ráno teda môžete stráviť na svahu a po necelej hodine cesty sa už poobede budete opaľovať na pláži.

Trošku histórie

Cyprus bol do roku 1960 britskou kolóniou, vďaka čomu je tu angličtina aj v súčasnosti bežne používaným jazykom. Pozostatkom britskej nadvlády je aj jazdenie po ľavej strane ciest.  Británii dodnes patria zhruba tri percentá územia ostrova, ktoré využíva prevažne ako vojenské základne. Po získaní nezávislosti sa vyostril konflikt medzi tureckou a gréckou časťou obyvateľstva a v roku 1974 obsadila turecká armáda severnú tretinu ostrova, ktorá neskôr vyhlásila samostatnosť. Ako nezávislý štát ju však uznalo len Turecko a ostrov je dodnes rozdelený tzv. zelenou líniu – nárazníkovou zónou stráženou jednotkami OSN.  V roku 2004 sa stal Cyprus (rovnako ako Slovensko) členskou krajinou Európskej únie.

Trošku  gastronómie

V cyperskej kuchyni sa miešajú grécke, turecké a blízkovýchodné vplyvy.  Typickým spôsobom stolovania je tzv. mezze, keď vám na stôl postupne prinášajú v malých porciách kombinácie všetkého, čo je pre cyperskú gastronómiu typické.  Keďže sa pred vami môže takto vystriedať až do 50 jedál, neočakáva sa, že ochutnáte úplne všetko –  viac ako o naplnenie žalúdka ide pri mezze o príjemnú spoločnosť a uvoľnenú atmosféru, v ktorej sa stolovanie odohráva.  Ak by ste sa Cyperčanov spýtali na pokrm, ktorý má pôvod v ich krajine, určite by spomenuli syr halloumi. Tento syr sa vyrába z kozieho a ovčieho mlieka a často sa podáva grilovaný. Unikátom je aj najstaršie doložené víno dodnes vyrábané podľa pôvodnej receptúry. Ide o sladké dezertné víno Commandaria, ktorého produkcia siaha až do roku 800 pred naším letopočtom a do Európy sa z Cypru dostalo počas križiackych výprav.

Trošku fauny

Zvieracím symbolom Cypru je druh muflóna, ktorý sa nevyskytuje nikde inde na svete. Okrem cyperských hôr sa s ním môžete stretnúť aj  na jedno-, dvoj- a päťcentových minciach.

Na štátnych znakoch oboch znepriatelených častí  ostrova je paradoxne vyobrazená holubica s olivovou ratolesťou ako symbol mieru.

Zaujímavosťou z ríše zvierat je aj najstarší známy dôkaz o zdomácnení mačiek. Pozostatky mačky, ktorá bola uložená do hrobu spolu s telom svojho majiteľa, sú staré okolo 9000 rokov.

Veľa lásky

Podľa gréckej mytológie sa pri pobreží Cypru zrodila z morskej peny bohyňa lásky a krásy Afrodita.  Ak chcete miesto jej zrodu navštíviť, hľadajte na mape názov Petra tou Romiou – nachádza sa asi 20 km od mesta Pafos. A hovorí sa, že ak si z tohto miesta odnesiete kamienok v tvare srdca, vaša láska pretrvá naveky.

Ak ste už lásku stratili a chcete ju získať späť, pravdepodobnosť návratu milovanej osoby vraj zvýši, ak uviažete  jej vreckovku, ponožku alebo inú časť odevu  na strom pri schodoch do pafoských katakomb. Úspech je bez záruky, ale za pokus nič nedáte – čo ak to naozaj funguje?

Láska na Cypre dostihla aj anglického kráľa Richarda Levie srdce, ktorý sa tu oženil, a podľa legendy sa na celý jeden rok „ospravedlnil“ z účasti na križiackych výpravách, aby mohol tráviť čas so svojou nevestou.

No a zamilovať sa do Cypru môžete aj vy – bude to láska na celý život!

Zdroj: