Po mesiaci strávenom na jazykovom pobyte na Malte sa naša klientka Lenka vrátila s takýmto odkazom pre všetkých, ktorí niečo podobné ešte len zvažujú: „Užite si to! Odporúčam všetkým, choďte von, zoznamujte sa s ľuďmi, rozprávajte, využívajte školské aktivity, hľadajte si nových priateľov. Vaša angličtina bude veľmi rýchlo napredovať. A tu to ide úplne samo a jednoducho 🙂 Celý personál školy sa o to s ľahkosťou stará a ich práca im ide výborne. Odchádzalo sa ťažko!“

Lokalita

Lokalita Sliema bola najlepšou voľbou, pokojné mestečko, zároveň rýchlo dostupné miesta na zábavu, ak človek chcel, kúsok do hlavného mesta, na výlety, nachádza sa tu prístav, odkiaľ odchádzali výletné lode, množstvo autobusov s dostupnosťou do všetkých častí Malty. Sliema je z oboch strán ohraničená morom, krásne prechádzky, možnosť behať popri mori. Nie je tu tak veľa študentov ako v časti St. Julian’s, čo som veľmi ocenila.

Škola a jej vybavenie

Zvolila som si intenzívny kurz – General English + konverzácie. Hodiny prebiehali na dvoch miestach, hlavná budova školy am Language Studio poskytovala výborne zázemie pre štúdium, oceňovala som hlavne kaviareň s najmilším personálom, ktorý sa o nás študentov krásne staral. Počas prestávok sme mohli tráviť čas na terase, s kávou a možnosťou stravy, bagety, šaláty, cestoviny. Vedľajšia budova školy boli vedľajšie dvere pri mojom apartmáne, čiže výborne, v papučiach 🙂 Tu síce chýbal bufet, ale výhoda bola, že sme si mohli odskočiť „domov“.

Učitelia, štruktúra a obsah vyučovania

Vystriedalo sa mi viacero učiteľov, každý mal svoj štýl výučby. Pokiaľ mi štýl nesadol, bola možná okamžitá zmena triedy. Vyhovovalo mi, že som vystriedala viacerých, škola promptne reagovala, každý týždeň sme vypĺňali dotazníky spokojnosti a aktívne ich s nami následne riešili, vždy k spokojnosti. Natrafila som aj na učiteľku klasického typu, školského, čo mne nesadlo, inému môže. Ale vymenila som si triedu a všetko bolo opäť super. Netreba sa báť otvoriť ústa, hlavne je to skvelý spôsob na precvičovanie hovorenia v praxi 🙂

Hodiny boli zábavné, pri konverzačných hodinách sme sa veľa nasmiali, hrali sme rôzne hry, veľakrát ani neviem, ako hodina uletela. Po výmene triedy som mala učiteľku, ktorá aj z gramatiky urobila zaujímavú tému, vymýšľala nám praktické domáce úlohy, motivovala používať gramatiku v praxi, nie len formou doplňovacích cvičení, ktoré teda pre mňa zábavné nie sú.

Najprv som si myslela, že som v nižšej skupine, ako by som mala byť, avšak učiteľ vždy vedel prispôsobiť hodiny úrovni študentov a viesť hodinu veľmi zaujímavo. Pokiaľ sa niekto cítil, že chce zmeniť úroveň, nebol to problém, odkonzultoval si to s učiteľom a preradili ho. Každých 5 týždňov sa konal test, ktorý ak ste prešli, posunuli vás vyššie.

Voľnočasové aktivity

Najlepšie strávený čas 🙂 Na začiatku každého týždňa sme dostali rozvrh aktivít na celý týždeň a sociálni koordinátori sa starali o to, aby sme si akcie, výlety, voľný čas naozaj užili. Všetkým veľká vďaka, obdivovali sme ich, ako to zvládali. Stali sa našimi priateľmi, bolo s nimi možné kedykoľvek komunikovať a riešiť akékoľvek problémy, otázky… Cenovo boli aktivity podľa môjho názoru prispôsobené študentským cenám.

Ubytovanie

S ubytovaním som bola spokojná. Škola dokonca vyhovela mojej požiadavke ostať v ubytovaní, ktoré som mala ako prvé a nemusela som sa sťahovať. Vzhľadom na kapacitu totiž niekedy dochádzalo k tomu, že počas vášho pobytu vás mohli dvakrát presťahovať. Personál bol veľmi milý. Dbajú na pravidlá, dostali sme pár upozornení za nevynesené smeti a sú za to celkom veľké pokuty, ale beriem, pravidlá musia byť. Jediné „varovanie“ pre prípadných budúcich študentov –  kuchynka v zdieľanom apartmáne bola slabo vybavená. Keď sme si chceli niečo zmysluplné uvariť, museli sme si niektoré kuchynské potreby dokúpiť. Tiež vybavenie ako odpadkové vrecia, utierky, saponát na riad, toaletný papier boli v našej réžii. Vzhľadom na cenu za ubytovanie si myslím, že tieto veci by mohli byť k dispozícii. Upratovanie každý týždeň bolo super. Dostupnosť školy výborná, päť minút peši, prípadne vedľajšie dvere.

Strava

Veľa možností stravovania, či už reštaurácie, skvelé pekárne s domácimi produktmi, alebo varenie v apartmáne. Ceny potravín v obchode boli vyššie, ale dalo sa. V škole bol k dispozícii študentský bufet so študentskými cenami.

Celkový dojem z jazykového pobytu

Pobyt na Malte bol pre mňa najkrajším obdobím, strávila som tu štyri úžasné týždne, pričom každý deň prinášal nové zážitky a to nepreháňam 🙂 Odporúčam ďalej všetkým priateľom a známym. Bolo to najlepšie rozhodnutie a investícia, návrat do študentských čias dožičí užívať si krásne bezstarostné chvíle v nádhernej krajine, plnej pozitívnych ľudí. Človek spozná kopu nových zaujímavých ľudí, dozvie sa veľa o rôznych národoch, rozšíri si obzory a vráti sa späť plný novej energie. Prestane sa báť hovoriť, ako to bolo v mojom prípade, a zistí, že si v cudzom jazyku vie vybaviť také veci, o ktorých ani netušil. 🙂

 

Za podklady k článku ďakujeme našej klientke Lenke Blahovej.