Popri rušnom kozmopolitnom  Londýne a prímorskej atmosfére južného Anglicka sa často neprávom zabúda na severnú časť  krajiny, ktorá je však prinajmenšom rovnako atraktívna a skrýva množstvo zaujímavostí. Vydajte sa s nami na pomyselnú cestu  krížom cez sever Anglicka z východného pobrežia na západ a spoznajte aspoň niektoré z nich. Ak ich budete chcieť navštíviť naozaj, dostať sa do tejto časti britských ostrovov je jednoduché a finančne nenáročné vďaka priamym letom z Bratislavy do Manchestru a Leedsu, ktoré írska nízkonákladová spoločnosť zabezpečuje niekoľkokrát v týždni.

Scarborough

Scarborough leží na severovýchodnom pobreží Anglicka v grófstve North Yorkshire.  Ako obľúbený prímorský rezort je známe už od 17. storočia a až dodnes si zachovalo romantickú atmosféru s historickými uličkami a ruinami hradu, ako aj malebnými prechádzkami pozdĺž pobrežia lemovaného bielymi vápencovými útesmi.  Scarborough sa dokonca pýši titulom „mesto s najromantickejšou vychádzkovou trasou vo Veľkej Británii“.  Okrem romantických prechádzok sa môžete vydať aj po stopách najmladšej zo sestier Bronteových Anne, ktorá tú ukončila svoju životnú púť a je pochovaná na cintoríne neďaleko hradu.  Za zmienku stojí aj blízke okolie Scarborough, v ktorom sa rozprestiera  národný park North York Moors s tajomnými vresoviskami, rozsiahlymi lesmi a divokým pobrežím, ale aj s historickými  a archeologickými pamiatkami, z ktorých najstaršie majú viac ako 5000 rokov.

York

Asi hodinu cesty smerom na západ od Scarborough sa nachádza bývalé hlavné mesto celej krajiny a terajšia metropola severu Anglicka – York. História Yorku siaha až do čias Rimanov a mesto sa teší mimoriadnej obľube turistov obdivujúcich stredoveké centrum s hradbami, najväčšiu gotickú katedrálu v severnej Európe, hrad a mnoho ďalších pamiatok.  V súčasnosti je York živé univerzitné mesto, ktorého výhodou je relatívne malá rozloha (dobrá dostupnosť do všetkých častí mesta) a zároveň jeho poloha – do Londýna sa dostanete za dve hodiny, na letisko v Manchestri za menej ako dve hodiny a na letisko pri Leedse  len za 45 minút.

Leeds

Po dvoch vyslovene historických mestách bude našou ďalšou zastávkou Leeds ležiaci takmer presne v polovici medzi východným a západným pobrežím severného Anglicka.  Ani v tomto meste, počtom obyvateľom porovnateľnom s Bratislavou, história nechýba, zároveň je však modernou metropolou grófstva West Yorkshire s dynamicky sa rozvíjajúcou ekonomikou a nízkou mierou nezamestnanosti. Po Londýne je jedným  z najvýznamnejších centier bankovníctva a poisťovníctva v krajine a známy je tiež ako sídlo mnohých renomovaných právnických kancelárií.  Svoj domov tu majú štyri univerzity, viacero kultúrnych inštitúcií i slávny futbalový klub – v meste sa jednoducho stále niečo deje, stačí si vybrať podľa vašich záujmov a preferencií.

Manchester a Liverpool

Mäkká látka s pruhovanou štruktúrou alebo legendárny ManU – asi nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že pri názve tohto mesta sa väčšine ľudí vybavia práve tieto dve veci. Zaujímavosťou je, že v angličtine sa menčestrová látka volá corduroy, pod názvom menčester by ste ju tu hľadali márne.  Súvislosť s Manchestrom je však nepopierateľná – menčester sa pôvodne začal vyrábať práve v tunajších textilných fabrikách.

Centrum Manchestru má zaujímavú polohu blízko siete kanálov a mlynov a dá sa ľahko prejsť pešo.  Hoci bolo značne poškodené bombardovaním počas druhej svetovej vojny a tiež teroristickým útokom v roku 1996, stále tu možno nájsť viacero architektonicky zaujímavých budov od viktoriánskeho obdobia až po súčasnosť. V Manchestri sa tiež nachádza rozsiahla čínska štvrť (Chinatown), ktorá je najväčšia v Británii a druhá najväčšia v Európe.

V úvode spomínaný slávny futbalový klub Manchester United sme si zámerne nechali na záver – futbal je totiž takmer náboženstvom nielen v Manchestri, ale aj v neďalekom Liverpoole.  Aj keď nie ste práve vášnivým futbalovým nadšencom, zažiť desaťtisíce fanúšikov Manchestru spievajúcich chorál Glory Glory ManU na Old Trafford alebo davy fanúšikov Liverpoolu hymnu svojho klubu You’ll never walk alone na Anfield Road  vám zaručene spôsobí zimomriavky. Ak sa vám nepodarí dostať sa priamo na zápas, môžete navštíviť aspoň štadióny a klubové múzeá oboch mužstiev. Liverpool je lákadlom aj pre priaznivcov populárnej hudby – práve tu vznikla najslávnejšia kapela všetkých čias The Beatles. V súčasnosti môžete navštíviť múzeum mapujúce ich veľkolepú kariéru i legendárny Cavern Club, kde odohrali svoje prvé koncerty. Keďže Liverpool zohrával po stáročia významnú úlohu v námornej doprave, jednou z hlavných turistických atrakcií je jeho pobrežie s prístavom a dokmi, ktoré bolo v roku 2004 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.