Načo by ste mali čítať o tom, ako počúvať podcasty? Veď je to predsa jasné – stlačím play a počúvam. Keď nerozumiem, stopnem, pretočím, počúvam znova. Toto ovládajú všetci. Ak sa chcete učiť rýchlejšie a efektívnejšie, čítajte ďalej. S podcastmi sa toho totiž dá robiť oveľa viac.
Počúvajte podcasty z rôznych zdrojov
Zvyknete si tak na rôzne prízvuky, tempo reči – presne tak, ako je to aj v reálnom živote. Časom si asi vyberiete svojho favorita, ale na začiatok je dobré skúsiť viac.
Ľahké je nudné
Ak ste sa už cudzí jazyk nejaký ten rôčik učili, nepočúvajte podcast pre začiatočníkov, pravdepodobne by ste sa nudili. Vyberte si podcast zodpovedajúci vašej úrovni. Nemusíte rozumieť všetkému, dostanete sa do toho. Samozrejme, nemôžete sa v nahrávke úplne strácať. Vtedy je lepšie prejsť o úroveň nižšie, aby ste neboli zbytočne frustrovaní. Nahrávku si môžete púšťať viackrát a pôjde to.
A ide sa počúvať!
- Vypíšte si slovíčka pred počúvaním
Prečítajte si krátky úvod, o čom sa v podcaste bude hovoriť. Možno postačí už názov podcastu. Porozmýšľajte, aké slovíčka a slovné spojenia by ste v nahrávke mohli počuť, a vypíšte si ich. Tie, ktoré nepoznáte, si preložte. Toto je už aktívne učenie a podcast využívate naplno!
- Stlačte play a počúvajte bez čítania
Pri mnohých nahrávkach máte k dispozícii aj text. Niekedy je zadarmo, inokedy je súčasťou plateného nadštandardného balíka. Ak máte textovú verziu nahrávky k dispozícii, ešte sa do nej nepozerajte, jej čas príde. Pri prvom počúvaní si len zvykáte na prízvuk hovoriaceho a získavate základnú predstavu o tom, o čom hovorí.
- Rozšírte si slovnú zásobu
Ak ste si napísali zoznam slov a slovných spojení, ako sme vám odporúčali v predchádzajúcom kroku, môžete si ich v nahrávkach odškrtávať. Trafili ste nejaké? Dopĺňajte ich novými slovami, ktoré ste započuli. Neviete, čo znamenajú? Super! Po vypočutí si vyhľadajte ich význam. Ak neviete, ako sa píšu, pomôžte si textom.
- Pridajte text
Teraz už text môžete mať celý čas pred sebou. Čítajte spolu s nahrávkou, najskôr potichu, potom aj nahlas. Učíte sa ešte viac! Následne môžete prepis nahrávky prečítať nahlas a nahrať sa. Keď si pustíte vlastnú nahrávku, určite z nej budete rozumieť oveľa viac, možno dokonca takmer všetko. Nielen preto, že vám už je text známejší, ale aj preto, lebo ju čítate vy.
- Dá sa podcast nejako spomaliť?
Niektoré aplikácie túto funkciu ponúkajú. Je výborná, lebo takto vieme z podcastu vyťažiť maximum. Otvorte si v počítači prázdny dokument a zapisujte, čo počujete. Najvhodnejšie sú na to kratšie, pár minútové podcasty, prípadne si zapíšte len časť dlhšieho.
- Ideme na najvyšší level
Pustite si kratší podcast, pozorne počúvajte a následne zapíšte, čo ste si zapamätali. Chcete si precvičiť hovorenie v cudzom jazyku? Vôbec nemusíte mať poslucháča, stačí, že budete rozprávať. Jednoducho zopakujte, čo ste počúvali. Nie je to hanba – je to perfektná metóda, ktorá má aj svoj názov. Zvedavcov poučte, že ide o tzv. self-talk. Teraz si pustite nahrávku znova a skontrolujte, čo ste si zapamätali a čo vám ušlo. Nebuďte k sebe veľmi kritickí, pretože ste práve urobili maximum, čo sa dalo. A pôjde vám to stále lepšie a lepšie.
Nemusíte robiť všetky spomenuté aktivity. Skúšajte, čo vám vyhovuje, striedajte ich a hlavne sa bavte. Učenie nesmie byť nudné, lebo by ste pri ňom nevydržali. A práve vytrvalosť vás dovedie k želanému výsledku. Držíme vám palce!
Nabudúce si prečítate naše odporúčania na overené podcasty v angličtine, nemčine a vo francúzštine.
Za článok ďakujeme našej lektorke Martine Kozoňovej.