Popri oddychu a naberaní nových síl je dovolenka v zahraničí ideálnou príležitosťou na precvičenie a možno aj vylepšenie vašich jazykových znalostí. Prečo to tak je a ako na to?
Asi vám nemusíme hovoriť, že stres a únava sú nepriateľmi učenia. Na dovolenke väčšinou stres nemáte, váš mozog si teda nové informácie zapamätá ľahšie. Takisto si vďaka novým situáciám a zážitkom vytvára silnejšie asociácie, čo tiež podporuje pamäť – využite to a všímajte si okolie, sledujte, čo sa okolo vás deje, a v duchu (alebo aj nahlas) si pomenujte veci a opíšte situácie, ktoré vidíte. Prostredie na vás bude pôsobiť a vyvolávať rôzne emócie a keď si váš mozog spojí názov konkrétnej veci s tým, že ste ju videli trebárs na pláži v Španielsku, zapamätá si ho takmer bez námahy.
- Nebývajte v hoteli
Ak netrváte na ubytovaní v hoteli, kde sú možnosti komunikácie zvyčajne obmedzené na pár viet s recepčným či čašníkom, vyskúšajte napríklad platformu Airbnb alebo Couchsurfing. Pri oboch komunikujete priamo s majiteľmi nehnuteľnosti, pri Couchsurfingu spolu s nimi aj bývate, takže bonus v podobe konverzácie s rodenými hovoriacimi máte istý. Navyše môžete aj ušetriť a dozvedieť sa zaujímavosti o danej lokalite alebo miestnej kultúre, ktoré by ste v anonymnom hoteli zistili len ťažko.
- Čítajte
Ak doma na čítanie v cudzom jazyku nemáte čas, na dovolenke to môžete aspoň trochu dobehnúť – pri čítaní dobrej knihy ani nebudete vedieť, že si vlastne zároveň opakujete slovnú zásobu či gramatické štruktúry. Neobmedzte sa však len na knihy, môžete si kúpiť aj lokálne noviny alebo časopisy a hlavne čítajte čokoľvek, čo vidíte – nápisy na obchodoch, kaviarňach, v hromadnej doprave atď. Čítajte jedálne lístky, informácie o pamiatkach, reklamné letáky – jednoducho všetko, čo vám príde pod ruku.
- Hrajte sa
Ak ste niekedy navštevovali jazykový kurz, takmer určite ste prišli do kontaktu s tzv. situačnými hrami, keď ste si nacvičovali, ako si objednať jedlo v reštaurácii, opýtať sa na cestu, reklamovať nekvalitné služby a podobne. Na dovolenke si to všetko môžete vyskúšať v reáli! Na každý deň si môžete vymyslieť aspoň jednu situáciu, v ktorej využijete vedomosti zo školy. Je to dobré nielen na ich precvičenie, ale aj na zvýšenie vášho sebavedomia. Po každej zvládnutej situácii sa budete cítiť istejšie a vaše obavy z hovorenia budú menšie. A ak to aj nie vždy pôjde úplne hladko, nie je to žiadna tragédia, práve naopak – väčšinou z toho vzídu vtipné historky, ktoré budete po návrate s úsmevom rozprávať známym.
- Cestujte sami
Ak si trúfate, vydajte sa aspoň občas do zahraničia sami. Z hľadiska cudzích jazykov je to veľmi efektívne – nebudete sa „rozptyľovať“ slovenčinou a pri kontakte s domácimi obyvateľmi sa za nikoho neschováte. Je samozrejme na vás, ako intenzívne sa budete snažiť komunikovať , ale ak je vaším cieľom zlepšiť sa v cudzom jazyku, menej v tomto prípade určite nie je viac J Pokiaľ vám sólo cestovanie predsa len veľmi nevonia, riešením môže byť nájsť si parťáka, ktorý nehovorí po slovensky.
Želáme vám krásny zvyšok leta a veľa nových zážitkov s cudzími jazykmi!