Hoci Malta nepatrí k tradičnej ponuke našich cestovných kancelárií, rozhodne stojí za návštevu. Má totiž čo ponúknuť milovníkom histórie, prírodných krás, športového vyžitia i relaxu na pláži. Prinášame vám niekoľko zaujímavostí z histórie i súčasnosti tejto stredomorskej krajiny, o ktorých ste doteraz možno nevedeli.
1. Malta je v skutočnosti súostrovie
Väčšina z nás si pod názvom Malta predstaví najväčší ostrov s hlavným mestom Valetta, štát Malta ale v skutočnosti pozostáva až zo siedmich ostrov. Obývané sú však len tri z nich – Malta, Gozo a Comino.
2. Prečo sa Malta volá Malta?
Predpokladá sa, že názov Malta je odvodený zo starogréckeho slova melite, čo znamená med alebo sladký ako med. Toto pomenovanie pravdepodobne súviselo s jedinečnou produkciou medu, ktorou je Malta známa dodnes – žije tu totiž druh včiel, ktorý sa nevyskytuje nikde inde na svete.
3. História staršia ako pyramídy
Na Malte sa nachádzajú najstaršie zachované megalitické chrámy na svete, ktoré boli postavené okolo roku 4000 pred naším letopočtom. Sú teda staršie ako egyptské pyramídy i anglický Stonehenge a patria do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
4. Odyseus i Atlantída
Podľa legendy je jaskyňa na ostrove Gozo jaskyňou nymfy Kalypsó, ktorá tam sedem rokov držala v zajatí hrdinu Homérovho eposu Odysea. Ruiny neznámych stavieb ležiace v blízkosti maltského pobrežia zas nahrávajú teóriám o tom, že práve v týchto miestach sa nachádzala bájna Atlantída.
5. Pozdravy z Plzne
Dóm v meste Mosta je jedným z najväčších kostolov na svete postavených bez podpornej konštrukcie a môže sa tiež popýšiť treťou najväčšou kupolou v Európe. Okrem monumentálnej architektúry sa k tomuto miestu viaže aj zaujímavý príbeh z obdobia druhej svetovej vojny. V apríli 1942 počas nepriateľského náletu prepadla cez strechu dómu bomba, ktorá však nevybuchla, a nikomu zo zhruba 300 veriacich zhromaždených na podvečernú omšu sa nič nestalo. Traduje sa, že po otvorení bomby sa v nej namiesto výbušniny našiel piesok spolu s odkazom „Pozdravy z Plzne“, za ktorým sa zrejme skrývali robotníci z plzenskej zbrojovky sabotujúci produkciu zbraní pre hitlerovské Nemecko.
6. Obľúbená lokalita filmárov
Množstvo historických pamiatok a unikátne pobrežné scenérie robia z Malty príťažlivú destináciu nielen pre turistov, ale aj pre filmové štáby. Nakrúcali sa tu napríklad scény z filmov Gladiátor, Gróf Monte Christo, Trója, Da Vinciho kód, Mníchov, Kapitán Phillips, Hry o tróny a mnoho ďalších. Kvôli natáčaniu filmu Pepek námorník boli v roku 1980 postavené kulisy mestečka Sweethaven, ktoré sa zachovali až do súčasnosti a sú jednou zo známych turistických atrakcií Malty.
7. Pastizzi a Kinnie
Ak vás na Malte prepadne malý hlad, môžete ho zahnať lokálnou verziou rýchleho občerstvenia – tzv. pastizzi. Ide o taštičky z lístkového cesta tradične plnené ricottou, hráškovým pyré či ančovičkami. Zapiť ich skúste obľúbeným nealko nápojom Kinnie s jemne horkou príchuťou pomarančov a byliniek.
8. Dva oficiálne jazyky
Malta má dva oficiálne jazyky – angličtinu ako pozostatok z čias, keď bola krajina britskou kolóniou (samostatnosť získala v r. 1964) a maltčinu, ktorá patrí do skupiny semitských jazykov. Do roku 1936 bola oficiálnym jazykom aj taliančina a veľká časť obyvateľstva ovláda taliančinu aj dnes. Vďaka „čistej“ angličtine bez výrazného prízvuku je Malta populárna medzi študentmi z celého sveta, ktorí prichádzajú na kurzy do miestnych jazykových škôl. Ak by ste chceli patriť medzi nich, radi vám poradíme pri výbere najvhodnejšej školy a zabezpečíme všetko potrebné, aby ste mohli vycestovať a stráviť na Malte nezabudnuteľné chvíle.
Zdroj: