Aj vy ešte stále váhate, či sa začnete učiť cudzí jazyk? Alebo uvažujete, aký to má vlastne zmysel? Prinášame vám sedem dôvodov, prečo bude pre vás štúdium jazyka prospešné a ako vám môže pomôcť v oblastiach, v ktorých by ste to možno ani nečakali.

1.  Vyššia šanca nájsť si dobrú prácu

Začneme takto pragmaticky – nie je na tom však nič zlé, pretože zlepšenie pozície na trhu práce je jedna z najužitočnejších  vecí, ktorú vám štúdium jazyka prinesie.  Stačí si zbežne pozrieť  zopár pracovných ponúk a rýchlo zistíte, že ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka už dnes zamestnávatelia očakávajú viac-menej aicky a každý ďalší jazyk je veľkou výhodou.

2. Prístup k väčšiemu množstvu informácií

Asi vás nemusíme presviedčať, že drvivá väčšina informácií trebárs na internete je v inom jazyku ako v slovenčine. Ak iný jazyk neovládate, vaše možnosti získavania potrebných informácií v akejkoľvek oblasti sú značne obmedzené. A rýchly prístup ku kvalitným informáciám z rôznych zdrojov má v súčasnosti cenu zlata.

3. Prístup k väčšiemu množstvu literatúry, hudby, filmov…

Áno, existujú preklady kníh aj filmy s titulkami.  Nech je však preklad akokoľvek dobrý, nikdy to nie je originál. Niektoré veci sa z jedného jazyka do iného úplne presne a správne preložiť ani nedajú. Slovné hračky, metafory, skryté narážky, kultúrny podtext, reálie a špecifické formulácie sa často pri preklade strácajú a umelecký zážitok čitateľa alebo diváka je o to chudobnejší.

4. Rozvoj iných ako jazykových zručností

Keď sa učíte cudzí jazyk, rozvíjate zároveň svoju pamäť, kreativitu, schopnosť riešiť problémy či správne argumentovať. Vo všeobecnosti možno povedať, že študenti, ktorí sa venujú cudzím jazykom, dosahujú lepšie výsledky aj v iných oblastiach. A vďaka tomu, že sa pri štúdiu jazykov stretávajú s neznámymi kultúrnymi predstavami a situáciami, sú následne omnoho tolerantnejší a lepšie pripravení na adaptáciu v rýchlo sa meniacom svete.

5. Efektívnejšie využívanie vlastného jazyka

Možno by ste to nečakali, ale štúdium cudzích jazykov vám pomôže lepšie pochopiť a využívať aj váš materinský jazyk. Je veľmi pravdepodobné, že pri učení sa iného jazyka si zároveň rozšírite slovnú zásobu a zlepšíte vyjadrovacie schopnosti aj v slovenčine, vďaka čomu dokážete komunikovať efektívnejšie.

6. Jednoduchšie a zaujímavejšie cestovanie

Do zahraničia síce môžete cestovať aj bez ovládania jazyka, ak však chcete navštívené miesta, ich kultúru a obyvateľov spoznať hlbšie, bez znalosti domáceho alebo aspoň medzinárodne rozšíreného jazyka sa vám to sotva podarí. Takmer všade na svete sú miestni obyvatelia voči cudzincom priateľskejší a otvorenejší, ak sa s nimi dokážu dorozumieť, čo prudko zvyšuje vaše šance, že uvidíte a spoznáte veci, ktoré by inak pred vami ostali skryté. No a o tom, aké je fajn vedieť si objednať jedlo v miestnej reštaurácii alebo rezervovať izbu v hoteli, snáď ani nemusíme hovoriť.

7. Prekonanie vlastných limitov

Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorých na cudzích jazykoch odrádza, že nebudú hneď hovoriť plynule a bez chýb, a máte pocit, že budete pôsobiť trápne, skúste si predstaviť takúto situáciu: stretnete na ulici cudzinca, ktorý sa vás lámanou slovenčinou s chybami opýta, ako sa dostane na železničnú stanicu. Vysmejete ho za nedokonalosť alebo oceníte jeho snahu?  Určite to druhé a presne tak to bude aj vo vašom prípade.  Spočiatku síce nebudete hovoriť úplne bezchybne, ale keď sa prekonáte a budete hovoriť napriek tomu, namiesto pocitu trápnosti sa skôr či neskôr dostaví skvelý pocit z toho, že ste sa dokázali dohovoriť. A vaše sebavedomie zaručene porastie!

Overte si platnosť týchto dôvodov už toto leto v niektorom z našich letných kurzov alebo  zahraničných jazykových pobytov. Viac informácií nájdete na http://www.eurotrend21.sk/letne-jazykove-kurzy a na http://www.eurotrend21.sk/jazykove-pobyty-kurzy-v-zahranici. 

Zdroj: http://www.vistawide.com/languages/why_languages.htm