Učíte sa anglicky, nemecky alebo francúzsky? Na výber máte obrovské množstvo podcastov. Je ich tak veľa, že by ste sa v toľkých možnostiach ľahko stratili. Preto vám prinášame nami overený výber, v ktorom určite nájdete niečo, čo vám bude vyhovovať. Pri každom  predstavujeme neplatenú verziu.

PODCASTY V ANGLIČTINE

Všetky nasledujúce podcasty v anglickom jazyku okrem posledného majú v bezplatnej verzii aj prepisy nahrávok – transkripty.

Easy stories in English – S týmto podcastom môžu začať už aj úplní začiatočníci. Príbehy sú odstupňované podľa náročnosti a nebudú sa pri nich nudiť ani pokročilí angličtinári.

Luke´s English podcast – Veľmi oceňovaný podcast, ktorý nahráva vtipný Brit, profesionálny učiteľ anglického jazyka. Niektoré diely nájdete aj s transkriptmi, poznámkami či zoznamom slovnej zásoby.

Podcasty od British Council – Ich súčasťou sú aj interaktívne cvičenia. Témy sú rôznorodé, aj keď nie práve najaktuálnejšie. Porozumejú im už študenti na úrovni A2.

Plain English – Výhodou je vždy aktuálna téma, v rámci ktorej sa nájde priestor aj pre predstavenie anglického frázového slovesa alebo špeciálneho výrazu. Zadarmo máte k dispozícii aj spomalenú verziu nahrávky.

6 minute English od BBC – Sú to nahrávky pre stredne pokročilých, nájdete tu aj zoznam použitých výrazov s vysvetlením.

English across the pond – Moderátori sú z USA a z Anglicka, takže si zvyknete na britský aj americký prízvuk.

PODCASTY V NEMČINE

Easy German – Náš najobľúbenejší podcast pre študentov nemčiny, lebo moderátori sú veľmi sympatickí, venujú sa aktuálnym témam a majú k nim čo povedať. Okrem toho vysvetľujú niektoré slová a výrazy a odpovedajú na otázky poslucháčov. Transkripty a ďalšie bonusové materiály sú súčasťou platenej verzie. Toto vysielanie však nie je vhodné pre úplných začiatočníkov, ale až pre študentov na úrovni B1.

Langsam gesprochene Nachrichten – Stanica Deutsche Welle  prináša každý deň okrem nedele pomaly a zreteľne čítané správy. Transkript si môžete prečítať zadarmo.

Coffee Break German – V týchto podcastoch počúvate Nemca Thomasa, ktorý učí anglicky hovoriaceho študenta Marka základy nemčiny. Nahrávka sa začína dialógom či textom, ktorý sa najprv prezentuje vcelku, a potom sa postupne vysvetľuje nová slovná zásoba a gramatické javy. Nakoniec sa celý text prečíta znova. Nahrávky môžu počúvať aj úplní začiatočníci. Priplatiť si môžete za množstvo dodatočných študijných materiálov.

Slow German – Vynikajúca voľba, ak si chcete rozšíriť slovnú zásobu v aktuálnych témach. Správy sú čítané pomaly a vyhovovať budú študentom na stredne pokročilej úrovni. Na stránke nájdete aj iné druhy podcastov vhodné aj pre začiatočníkov, napríklad rozprávky bratov Grimmovcov či listy Alberta Einsteina.

PODCASTY VO FRANCÚZŠTINE

Podcastfranciasfacile – S týmito podcastmi môžu začať aj úplní začiatočníci. Nahrávky sú prehľadne zoradené do úrovní od A1 až po C1. Zadarmo máte prístup k rôznym cvičeniam.

Coffee Break French – Princíp je rovnaký ako pri Coffee break German, učíte sa prostredníctvom angličtiny. Transkripty sú, rovnako ako pri iných jazykových podcastoch siete Radiolingua, spoplatnené.

Francais authentique – Podcasty tvoria súčasť obsiahleho plateného učebného programu, sú však zadarmo, a to aj s transkriptmi. Počúvať ich môžu už začiatočníci. Nájdete ich v časti Resources gratuites – bezplatné materiály.

French voices – Sú rozhovory so zaujímavými Francúzmi a Francúzkami. Jazyk je autentický, a preto je počúvanie náročnejšie a vhodné skôr pre študentov na pokročilej úrovni. Pred začiatkom každého rozhovoru však počúvate úvod v angličtine, kde sa oboznámite s kontextom a tiež s niektorými náročnejšími slovíčkami. Na záver si môžete overiť porozumenie textu niekoľkými otázkami. Prepis rozhovoru sa dá stiahnuť za malý poplatok, prvých 64 dielov je však zadarmo.

Veríme, že si v našom výbere podcastov nájdete taký, ktorý vás bude baviť. Ak natrafíte na  niečo, čo vám „sadne“, je dosť možné, že budete chcieť svojich obľúbencov počúvať aj každý deň. Takto sa v jazyku viete za krátky čas skutočne zdokonaliť.

Za článok ďakujeme našej lektorke Martine Kozoňovej.